Newsletter September/Oktober CRR26

Äntligen har vi dragit igång det nya projektåret!

Det nya projektåret är äntligen igång, fyllt av spännande möjligheter, idéer och mål! Hela teamet för Clear River Racing  2026  har genomgått en gemensam kemikalieutbildning för att säkerställa att alla arbetar tryggt inför den kommande tillverkningsperioden. 

Marketing & Finance

Marknads- och finansgruppen inledde året med att sätta sig in i de regler och riktlinjer som gäller inför det kommande året. Därefter började gruppen kontakta både återkommande och nya samarbetspartners, något som redan har resulterat i flera positiva besked!
Just nu arbetar gruppen intensivt med förberedelserna inför den årliga arbetsmässan IN-dagen den 6 november. För att marknadsföra evenemanget har vi tagit fram grafiskt material till informationsskärmar, posters och inlägg för sociala medier. Gruppen har även påbörjat arbetet med deltävlingen Business Plan Presentation (BPP), där idéer har utvecklats och presentationsarbetet har inletts. Dessutom har årets projektbudget gåtts igenom och de första beställningarna lagts.

Vi har även påbörjat planeringen inför Formula solcell. Det är en tävling där mellanstadieelever från 10 olika klasser får möjlighet att bygga och tävla med egna solcellsbilar, där eleverna kommer utmanas i olika moment.

Aerodynamics

Under den senaste perioden har gruppen fokuserat på konceptgenerering och komponentanalys, där faktorer som pitch, angle of attack, tillverkningsbarhet och materialval har undersökts för att optimera konstruktionen. Teamet har också hållit presentationer av sina koncept inför projektledning och gruppledare, vilket resulterade i värdefull feedback för det fortsatta utvecklingsarbetet. Konstruktionerna har granskats noggrant för att säkerställa överensstämmelse med regelverket. Laminering på olika material har genomförts som en del av förberedelser inför tillverkningsfasen.

Chassi

Chassi-gruppen har haft en produktiv period med tydliga framsteg i utvecklingen av årets bil. Arbetet startade med konceptgenerering, genomgång av regler och definiering av kravspecifikationer för att vara säker på att konstruktionen uppfyller både tävlingskrav och prestandamål.

Efter den inledande planeringsfasen gick teamet över till att bygga upp referenssystem och strukturera upp arbetet i CAD. De första delarna av ramen började ta form, och fokus låg på att skapa en stabil grund för bilens system. Gruppen har också arbetat med designlösningar inom montering av komponenter, förarergonomi och integration mellan olika delsystem.

Fokus ligger nu på att förbättra CAD-modellerna och förbereda för hållfasthetsanalyser och simuleringar. 

Electronics & Drivetrain

Drivetrain & Electronics-gruppen har haft en intensiv utvecklingsperiod där fokus har legat på att bygga upp hårdvaru- och mjukvarustrukturen för årets bil. Arbetet började med planering, uppdelning av delsystem och genomgång av tidigare års komponenter för att identifiera förbättringsområden.

Därefter gick gruppen vidare med att skapa kravspecifikationer, förnya kopplingsschema och arbeta med laddstation och Battery Management System ( BMS). Samtidigt testades motorerna och de gamla komponenterna kontrollerades och analyserades för utvecklingspotential. Gruppen har även fördjupat sig i kretskortslayout och börjat designa nya kort för bilens styrsystem och sensorer.

Fokus ligger nu på att färdigställa tester med motorer och VCU-enheter samt att verifiera de nya kretskorten. Gruppen har lagt en stark teknisk grund för nästa fas, där systemintegration och testning står i centrum.

Suspension & Maneuvering

Gruppen har under de senaste veckorna gått från konceptfas till fullt fokus på CAD och simuleringar. Arbetet har gått ut på att förfina geometrier, optimera fordonets manövrering och förbereda inför kommande tillverkningsfasen.. Teamet ligger bra med och närmar sig den första deadlinen. De håller även ett nära samarbete med chassi och drivetrain- grupperna för att säkerhetsställa att allt passar ihop som de ska. 

Framåt mot nästa steg

De senaste månaderna har varit både intensiva och lärorika. Inom våra grupper har vi tagit del av mycket ny kunskap och erfarenhet, och vi ser med spänning fram emot vad nästa månad har att erbjuda! På agendan står bland annat flera spännande aktiviteter, där vi både kommer att besöka och ta emot samarbetspartners. Vi ser även fram emot IN-dagen den 6 november.